طراحي داخلي و دكوراسيون منزل
طراحي داخلي و دكوراسيون منزل

الگوهاي مناسب طراحي نماي شهر ها

 

 

نماي هر شهر، نشان دهنده روابط اجتماعي، فرهنگي، سياسي و اقتصادي حاكم بر آن شهر است. در واقع نماي شهر، يكي از عناصر اصلي نشان دهنده فعاليت فضايي – فرهنگي موجود در آن شهر است كه اين موضوع، طراحي نما را به شدت مورد اهميت قرار مي دهد!

طراحي نما در شهر ها بايد با توجه به فعاليت هاي حاكم برآن شهر، ديدگاه عموم مردم آن منطقه و روابط موجود درآن شهر انجام گيرد كه اگر به درستي اجرا شود، نقش مهمي در  تعاملات و ارتباط خوب مردم با يكديگر داشته و سبب شكل گيري بافت در اذهان مردم مي شود.

بنابراين اگر اغتشاش و ناهماهنگي در طراحي نما ديده شود، اغتشاش و دغدغه به ذهن مردم نيز انعكاس يافته و موجب خروشان شدن رفتار هاي اجتماعي ساكنين همان شهر مي شود. اغتشاش بصري در طراحي نما ، از طريق حس ادراكي – احساسي به مردم شهر منتقل شده و توجيهي مناسب براي مشكلات و دغدغه هاي رفتاري حاكم بر شهر ها است.

از اين رو، در ساختار قوانين شهرداري، مراتب معناداري موجود است كه مطالب بالا را تكميل مي‌كنند. قوانين شهرداري مانند يك هِرَم است كه در پايين ترين سطح آن قوانين شهرداري وجود دارد. سطح بالاتر از قوانين شهرداري، قوانين شهري و در سطحي بالاتر، حقوق شهروندي قرار دارد. همچنين در سطح بالاتر از حقوق شهروندي (بالاترين نقطه هرم)، حقوق فطري و طبيعي افراد جاي دارد. در اين مراتب معنادار مشخص شد كه شهروندان به عنوان عضوي اساسي از حيات اجتماعي شهر، نقش مهمي در تدوين اصول شهرداري دارند. در واقع قوانين و ضوابط شهرداري، منطبق بر حقوق فطري و طبيعي مردم شهر تدوين شده است.

تاثيرات نامطلوب معماري امروزي روي زندگي مردم به سبب فراموشي سنت‌ها براي پيروي از مدرنيته ، معماري اروپايي و فرهنگ‌هاي بيگانه بسيار به چشم مي‌خورد. در دنياي امروز، طراحي نما و معماري، بين سنت و مدرنيته گم گشته است و كمتر اثري از فرهنگ اصيل و بومي در معماري‌ها و طراحي نما ديده مي‌شود. اين موضوع تاثيرات نامطلوبي روي زندگي شهروندان گذاشته و سبب اغتشاش رفتاري بين آن‌ها شده است.

مهمترين عوامل تاثير گذار در نماي ساختمان‌ها:

بر اساس مقدمات بالا، مهمترين و كليدي‌ترين عوامل تاثيرگذار در نماي ساختمان‌ها در موارد زير آمده است:

مصالح به كار برده شده، فرم و رنگ نما
توصيه‌هاي عمومي
تاسيسات و تابلو‌ها (محلقات)
بام ساختمان‌ها
بازشو‌ها و پيش‌آمدگي ساختمان‌ها
براي هر يك از موارد بالا، سه بخش مجزا ارائه شده كه لازم است مالكين، طراحان و تصويت كنندگان طرح‌ها به آن توجه كرده وضميمه كارشان قرار دهند:

الزامات يا احكام سلبي: كار‌ها و اقداماتي كه نبايد انجام گيرند.
اقدامات يا احكام ايجابي: اقداماتي كه انجام دادن آن‌ها ضروري است.
توصيه‌ها: كار‌هايي است كه انجام دادن آن‌ها بهتر از انجام ندادن آن‌ها است ولي مي‌توان آن‌ها را انجام نداد!
به جهت ساماندهي و فرهنگ‌سازي الگو‌هاي مناسب معماري در طراحي نما ، ارائه نمونه كار‌هاي مناسب به طراحان و مالكين، يكي از روش‌هاي خوب به شمار مي‌رود. اين نمونه‌ها با در نظر گرفتن صرفه اقتصادي، اجرا و كنترل بر اساس فرهنگ ايراني – اسلامي و رعايت ضوابط عام طراحي نما ، مورد قبول و مطلبوب هستند.

توصيه‌هاي عمومي:

در موارد زير، به بيان توصيه‌هاي عمومي براي انجام هر چه بهتر طراحي نما در شهر‌ها و محلات پرداخته ايم كه انجام آن‌ها بهتر است اما مي‌توان انجام نداد!

براي جذابيت بصري، استفاده از نور و رنگ‌هاي روشن در طراحي نما بسيار موثير خواهد بود.
هماهنگي و تناسب ساختمان و نما با منظر عمومي و مناظر فرهنگي محلات در صورت وجود بافت خاص در آن منطقه
هماهنگي مشخصات كف‌ سازي معبر و محدوده جلوي ساختمان با مشخصات نماي قسمت پاييني ساختمان بايد انجام شود. همچنين هماهنگي اين موارد با كف سازي معابر جلوي پلاك‌هاي هم‌جوار مهم است. (هماهنگي با شهرداري الزامي است.)
طراحان به تناسبات انساس توجه داشته باشند. اين موضوع به ويژه در طبقات همكف تا سوم صدق مي‌كند.
طراحان بايد كيفيت و زيبايي نما‌ها در شب و نورپردازي زيبا را پيشبيني و اجرا كنند. خصوصا اگر ملك در همجواري گذر‌هاي اصلي باشد. (در صورت طراحي نور شب، نقشه و جزئيات بايد ارائه شوند و جزو ملزومات است.)

 

طراحي داخلي ويلا دوبلكس , طراحي داخلي رستوران مدرنشركت بازسازي ساختمانطراحي داخلي مغازهدكوراسيون داخلي منزلدكوراسيون اداري, طراحي دكوراسيون داخليطراحي داخلي مطب طراحي داخلي طلا فروشي

امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۳ آذر ۱۳۹۶ ] [ ۰۸:۵۰:۰۰ ] [ محمدي ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 1
دیروز : 2
افراد آنلاین : 1
همه : 61
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
آرشيو مطالب
امکانات وب